Защо България ?

 

1. Уникална природа! България е кътче от Рая, събрала в себе си невероятната красота на лазурното топло море и великолепието на планинските върхове, покрити със снежни шапки. Българската земя е щедро надарена от природата с изключително разнообразие на пейзажа, мек, умерено-континентален климат, позходящ за почивка през годината, богата флора и фауна и много минерални извори. Красиви планини, долини, гори, езера, водопади, реки, море - можеш да откриеш всичко, което поискаш.
2. Местоположение - България се намира на 1 - 2 часа със самолет от всички европейски страни, може да бъде прекосена с кола цялата територия на страната.
3. Климатични особености - климатът в България е умерен. Тук рядко се наблюдават големи застудявания или жеги. Можеш напълно да се наслаждаваш на природата в нейния най - красив и приятен вид. Тучината на зеленина през пролетта, меките слънчеви лъчи на лятото, топлите пастелени цветове на есента и разбира се мекара, но снежна зима правят България предпочитана дестинация през всички сезони.
4, Морето - тихо, спокойно, топло море. Дълги плажове с невероятен пясък. По Черноморското крайбрежие се редуват просторни плажни ивици и живописни скални брегове, представляващи една от главните туристически атракции. Поради обилния приток на речни води, морската вода на Черно море е по - слабо солена (17,3%) отколкото в Средиземно море и в Световния океан, които имат соленост около 36%, което го прави изключително приятно за плуване. Чистите води в откриро море имат син до зеленикаво-син цвят, а край бреговете (вследствие наличието на наноси) - най-често зелен цвят. Прозрачността на водата в открито море достига 30м, а край бреговете до 7 - 8 м. През летните месеци морската вода по крайбрежието се затопля до 24-26 градуса. Интересна особеност на Черно море е наличието на сероводород в концентрация 11-14 мл на дълбочина от 120-150м. до дъното, което прави невъзможно съществуването на живи същества, с изключение на някои анаеробни бактерии, под тази граница. Според една теория, поддържава от група геолози, именно от райна на Черно море произлиза библейската притча за Ной и Потопа. Учените смятат, че то е било сладководно езеро само преди 7-8 хиляди години. По това време повърхността му е била с около 100-120 метра по ниска от Средиземно море. В резултат от топенето на ледниците и на движението на континенталните плочи се е появил Босфорът и водите на Средиземно море започнали да навлизат в Черно море катастрофално бързо. Счита се, че само за едно денонощие нивото на водата се покачвало със скорост от 7 до 14 метра. Можем да си представим какъв панически ужас са изживели хората от онези времена. Те бягали от водната стихия и изоставяли покъщината, сградите и цели градове. Следи от някогашния бит на тези хора се очаква да бъдат открити на дълбочина 100-200 метра. В света не е позната друга морска катастрофа от такъв мащаб и поради това много изследователи считат, че тук се е зародила библейската легенда за потопа и кораба на Ной. През 2002 година с проф. Димитров се свързал прочутия американски океанолог проф. Робърт Балард, който е откривател на потъналия през 1912г. Титаник. Скоро след това американският учен пристига в България и заедно със своя екип открива кораб с амфори от 4в. пр.н.е. на дълбочина 73 метра. Това е най-старият кораб, откриван по крайбрежието на Черно море, при това е открит покрай българските брегове близост до нос Калиакра. Проф. Балард бил във възторг от съхранението на находките в Черно море. На дълбочина над 200 метра в морето почти няма живот, концентрацията на сероводорода е голяма и не позволява проникване на кислород, като по този начин дървото и въжетата се предпазват от гниене. До момента са открити малко кораби на дълбочина над 30-40 метра, тъй като според професионалните водолази трудно се прониква по-дълбоко и поради това предстои да бъдат открити нови находки, които ще са напълно запазени.
5. Планините - Южна част на България е предимно планинска. Красотата, разнообразието на българските планини, тяхната достъпност през всички сезони привличат много чуждестранни туристи. В българските планини могат да се открият много и различни, уникални по своята красота местности и природни обекти. Те пазят в своите дебри както неповторими кътчета девствена природа, така и национални паметници на културата със световно значение.
6.Планински курорти, балнеологични курорти с ценни лековити минерални извори, СПА-центрове, модерни морси СПА-хотели в Албена, Златни пясъци, Слънчев бряг и др.
7.България е древна страна с богата история и култура. Разположена на важния кръстопът между Европа и Азия, земите ни са населявани от дълбока древност. Всички народи, живели някога тук-траки, славяни, българи, остават своя отпечатък в световната културна съкровищница. Има многобройни исторически и архитектурни забележителности, които могат да се посетят: Варненският некропол (4000г. пр.Хр), запазил най-старото обработено злато в света; тракийски гробници и светилища с ценените в цял свят златни съкровища - образци на ювелирното майсторство; Панагюрското златно съкровище; многобройни гръцки, римски и византийски паметници на античността; архитектурно-историческите комплекси и резервати - Плиска, Преслав, Търново, Копривщица, Жеравна, Боженци, Мелник и много други.
8.Атрактивни възможности за забавление, барове, дискотеки, казина и т.н., ресторанти с вкусни ястия, представящи както традиционната българска кухня, така и най-доброто от европейската и азиатската кухня.

Няма коментари:

Публикуване на коментар